Breaking News

سوال: کیست هیداتیک

به نظر شما چرا ۸۰ درصد کیست های هیداتیک انسانی در کبد ایجاد می شود و بعد از کبد ریه ها بیشترین میزان آلودگی را با کیست هداتیک دارند؟

liver cyst2

به بهترین جواب های نمره ویژه تعلق می گیره…

۸ نظر

 1. سلام به همگی .
  استاد توصیه کرده در صورت لغو شدن پیاپی امتحانات سرنوشت بدی در انتظار کلاس خواهد بود

 2. مهسا جان فکر کنم دلیلش به نوع بافت این اندام ها هم ربط داره .اگر بافت اطراف کیست نرم باشد کیست می تواند بزرگ و حتی به اندازه یک توپ فوتبال برسد در صورتی که در بافتهای سختی مثل استخوان کیست تشکیل شده معمولا کوچک و مایع داخلی آن کم می باشد.

 3. منم خواستم مثله فریبا بگم چون بعد از کبد خون از طریق ورید به قلب میره و از اونجا وارد گردش خون ریوی میشه و به ریه میره اما واسم سوال بود که چرا قبل از ریه در قلب پراکنده نمیسه؟؟؟

 4. تخم های خورده شده ی انگل که به وسیله ی جریان خون پورت از روده حمل میشوندنخستین بار در سینوزوییدهای کبد می افتند و در این جاست که بسیاری از آنان مستقر شده و سرانجام بصورت کیست هیداتیده در می آیند. شماری از لاروهای کرم به بخش راست قلب رفته و از آنجا در سراسر مویرگ های ریوی پراکنده می شوند.با این ترتیب پس از کبد ریه ها بیشتر از همه ی اندام های دیگر انسان گرفتار بیماری اکینوکوکی می شوند.

 5. شایدبه دلیل اینکه خون ابتداواردکبدمیشه.این انگل سهم اعظم مواد لازم برای تشکیل مایع هیداتیک لاروش روازکبددیافت میکنه.شرایط برای تشکیل لارو اون مساعدتره.پس بیشتر درکبدجایگذین میشه پس احتمال کیست کبدی بیشترازسایرنقاطه.

  البته یک نکته ی جالب اینکه۴۰٪بیمارانی که کیست ریوی دارند دارای کیست کبدی هم هستند.ومبتلایان به کیست کبدی در۲۵٪موارد یک کیست ریوی نیز دارند

 6. یه دلیل میتونه این باشه که گفتیم این کیست ها توی بافت های پارانشیمی جای میگیرند و هرچه بافت نرمتر باشد رشد بیشتر و کیست بزرگتر میشود و کبد بافت نرم به حساب میاد و دلیل دوم هم همون چیزی که خانوم اصلاح امیز توضیح دادن.

 7. خب بنظرم دلیل بخش اول سوال اینه:
  چون بیشتر ۷۵%از خون دستگاه گوارس درابتدا وارد کبد میشه و جنین این انگل هم توسط خون و ورود به ورید پورت ابتدا به کبد میره پس واسه همینه که بیشتر از ۸۰%از کیست ها مربوط به کبد البته من جایی خوندم که بخشی از جنین این انگل وارد لنف میشه و از طریق مجرای لنفاوی به کبد میره

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *