Breaking News
خانه » انگل ها » تک یاخته ها » آمیب ها » مورفولوژی انتاموبا کولی Entamoeba coli morphology

مورفولوژی انتاموبا کولی Entamoeba coli morphology

مورفولوژی انتاموبا کولی Entamoeba coli morphology

انتاموبا کولی از امیب های غیر بیماری زا بوده و شباهت زیادی به انتاموبا هیستولیتیکا دارد.این دو امیب به راحتی ممکن است به جای یکدیگر تشخیص داده شومند.این اشتباه ممکن است به درمان کردن فرد مبتلا به انگل غیر بیماری زا درمان و یا عدم درمان فرد مبتلا به انگل بیماریزا شود.
سیتوپلاسم دانه دار و حاوی تعداد زیادی واکوئل است. حرکت امیب در مقایسه با هستولیتیکا کند است پاهای کاذب کوتاه پهن بوده و هرگز دراز و انگشتی شکل نمی شوند.پای کاذب به اهستگی ایجاد شده و شفاف نیست و مرز مشخصی میان اکتوپلاسم و اندوپلاسم دیده نمیشود.حرکت پیشزونده نبوده و پاهای کاذب بیشتر از اینکه برای حرکت جهت دار به کار گرفته شوند در بلع ذرات غذایی استفاده میشوند. باکتری ها درون واکئول های سیتوپلاسمی دیده میشوند (به نظر میرسد این امیب همه چیز خوار بوده زیرا علاوه بر باکتری از گونه های دیگر تک یاخته ها و حتی از انواع کوچکتر گونه خود نیز تغذیه میکند )
کاریوزوم معمولا خارج از مرکز است .کروماتین محیطی هسته به صورت دانه هایی با شکست نور توده کروماتین مرکزی با کاریوزوم را در بر میگیرند.
شکل هسته در نمونه رنگ شده بسیار واضح تر است. کروماتین دور غشای هسته از نظر ضخامت و از نظر اندازه از نظم خاصی پیروی نمیکند و مشخصا از انتاموبا هیستولیتیکا بیشتر است. کاریوزوم بزرک بدون حاشیه منظم و در موقعیت خارج از مرکز درون هسته امیب قرار دارد و به وسیله مواد رنگ ناپذیرشفافی احاطه شده است.دانه های کروماتین معمولا بین غشا هسته و کاریوزوم پراکنده اند و گاهی به شکل یک شبکه قابل رویت اند.
میانگین قطر کیست های انتاموبا کلی به صورت قابل توجهی بیشتر از میانگین قطر کیست های انتاموبا هیستولیتیکا میباشد.دیواره کیست شدیدا دارای خاصیت شکست نور است و سیتوپلاسم دانه دار است. واکوئل های غذایی دیده نمشود. هسته ها دیده میشوند و تعداد انها بیشن ۱ تا ۸ است و گاهی تا ۳۲ عدد هم می رسند.وضعیت خارج از مرکز کاریوزوم ها حتی در نمونه های رنگ نشده قابل رویت است در مقایسه با انتاموبا هستولیتیکا اجسام کروماتوئیدی کمتر دیده میشوند اما ممکن است گاهی به صورت خطوط یا میله های شفاف باریک با شکست نور در درون سیتوپلاسم هسته مشاهده شوند. معمولا یک کیست رسیده و بالغ ۸ هسته دارد.به ندرت کیست هایی با تعداد هسته بیشتر ۱۶ یا ۳۲ دیده میشوند.

entamoeba coli morphology 4
مورفولوژی تروفوزئیت و کیست انتاموبا کلی
entamoeba coli morphology 5
مورفولوژی تروفوزئیت و کیست انتاموبا کولی
entamoeba coli morphology 3
مورفولوژی کیست انتاموبا کولی
entamoeba coli morphology 2
مورفولوژی کیست انتاموبا کولی
مورفولوژی کیست انتاموبا کولی
entamoeba coli morphology
مورفولوژی کیست انتاموبا کولی
مورفولوژی تروفوزئیت انتاموبا کولی

فرم های مختلف کیست انتاموبا کولی

 

 

Check Also

مورفولوژی تریکوموناس واژینالیس

تریکوموناس واژینالیس تریکوموناس واژینالیس یکی از تک یاخته های تاژکدار است که در مجاری تناسلی ...

۲ نظر

 1. سلام
  نام شکل اول اشتباه است
  باتشکر

  • سلام دوست گرامی
   انتاموبا کولای می تونه ۴ هسته ای و بیشتر باشه بنابراین تصویر اول صحیحه
   هر جسم ۴ هسته ای الزاما انتاموبا هیستولیتیکا نیست.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *